Média a my

Naši partneři mají ty nejlepší znalosti a dovednosti

Když je řeč o open source řešeních pro firemní segment, vybaví se každému v první řadě Red Hat. O jeho výhodách pro hybridní cloud nám více prozradil jeden z nejpovolanějších – Jiří Kolář, solution architect – middleware, Red Hat CZ/SK/CEE. Za Veracomp, distributora Red Hatu, promluvil Radek Langkramer, Red Hat certified architect, instructor a examiner.

V čem je Red Hat výjimečný při řešení automatizace a hybridního cloudu?

Jiří Kolář: Začněme hybridním cloudem, protože tam je přínos Red Hatu zcela revoluční. Red Hat technologie, zejména pak Openshift, dovolují nejen vytvoření hybridního cloudu kombinujícího vlastní infrastrukturu a veřejný cloud, ale umožňují zátěž dynamicky přelévat také mezi jednotlivými poskytovateli veřejného cloudu. Představme si, že si takhle na noc „odmigruji" část svých aplikací do AWS a část třeba do Azure. A ráno si je zase přesunu zpět do svého datacentra. To vše přirozeně bez výpadku služby. Zde samozřejmě nemluvím o žádném krkolomném přesouvání virtuálních strojů jako kdysi, nýbrž o linuxové kontejnerizaci. Openshift tvoří cluster napříč použitými prostředími a kontejnery vytváří a ničí v požadované infrastruktuře zcela automatizovaně v jednotkách sekund.

 

Jaké jsou hlavní výhody Red Hat řešení?

Jiří Kolář: Jde především o rychlý vývoj, snadnou integraci, bezpečnost, použití průmyslových standardů a otevřený kód. Otevřený kód je pak klíčem ke všem předchozím výhodám. Díky otevřenosti a použití standardních technologií je snadnější získat kvalitní lidi pro vývoj, otevřenost umožňuje rapidní rozvoj jejich znalostí. Otevřená řešení se pochopitelně lépe integrují s čímkoli dalším. O bezpečnosti technologií s otevřeným kódem snad není potřeba ani mluvit.

 

Jak je dnes náročné používat Red Hat technologie?

Jiří Kolář: Open source má typicky výbornou učící křivku, proto ho vývojáři preferují. Další zásadní roli hraje komunita okolo našich technologií. Internet je plný příspěvků a blogů komunitních nadšenců, kteří dokumentují svoje výsledky a poznatky nad rámec standardní dokumentace našich produktů. Toto je něco, co proprietární technologie jednoduše nemohou a nebudou mít.

 

Když je to tak snadné, kde je tedy prostor pro partnera?

Radek Langkramer: Red Hat produkty jsou postaveny na standardních a všeobecně rozšířených technologiích. Z toho plyne, že základní instalace a následný provoz je schopen zákazník zajistit vlastními silami. V případě, že nemá dostatečné technologické znalosti, může využít rozsáhlé partnerské sítě. Red Hat partneři mají ty nejlepší znalosti a dovednosti, a kromě základních služeb jsou schopni nabídnout i velkou míru odbornosti a využít své zkušenosti z podobných projektů. Často také partneři dlouhodobě spolupracují se zákazníkem, pomáhají mu s rozvojem a údržbou celého prostředí a drží technickou podporu zejména pro složitější projekty.

 

Takže partner implementuje a dál si vše řeší zákazník?

Jiří Kolář: Ano i ne, obvykle partner drží i servis, a pokud jde o subskripční byznys, tak je to rekurentní záležitost – periodicky se opakuje a od zákazníka přicházejí požadavky na rozšiřování funkcí a další hlubší integraci. Takže je tu prostor pro další služby.

 

Jak funguje spojení Red Hat a Veracomp?

Radek Langkramer: Veracomp je distributorem Red Hat nejen v České a Slovenské republice, ale i v řadě dalších zemí, např. v Polsku a regionu Adriatik. Spolupráce Red Hat s Veracompem je postavena na vzájemné důvěře a dlouholetých vztazích. Tady v Česku a na Slovensku velmi úzce spolupracujeme, sdílíme zdroje, informace a vzájemně si pomáháme v rozvoji a obsluze trhu. Vřelé lidské vztahy, které panují mezi českým zastoupením Red Hat a naším týmem, mají tedy velký vliv na to, že spojení Red Hat a Veracomp funguje skvěle.

 

Jaká je přesně role Veracompu v distribuci Red Hatu? Co všechno umí Veracomp zajistit?

Radek Langkramer: Veracomp zajišťuje dodávku technologií Red Hat prostřednictvím partnerské sítě. Na jedné straně komunikujeme s výrobcem a na straně druhé podporujeme partnery a jejich projekty u zákazníků. Vedle této obchodní činnosti také děláme osvětu koncového trhu, zákazníků Red Hat. A protože jsme distributor s přidanou hodnotou, umíme zajistit vše od předprodejní podpory, kdy se vždy snažíme pro zákazníka najít to nejvhodnější řešení, přes realizaci obchodu až po poprodejní podporu. Často zákazníkům pomáháme s analýzou jejich prostředí a optimalizací jejich subskripčního portfolia. Přestože je Red Hat subskripční model velmi jednoduchý, dokážeme v něm najít výhodné balíčky služeb neboli bundly a speciální způsoby subskribování a ušetřit tak zákazníkovi náklady.

 

Proč dělat Red Hat s Veracompem? Co společně Red Hat s Veracompem chystá?

Radek Langkramer: Blíží se nám termín partnerského setkání ve Frankfurtu. Akce je určena pro Red Hat partnery. Na této konferenci mají partneři možnost setkat se nejen s lidmi z Red Hat z celého světa, ale i s partnery z našeho regionu a sdílet s nimi svoje zkušenosti. Na celosvětovém Red Hat summitu v Bostonu se zase mohou potkat partneři s koncovými zákazníky z celého světa. Summit je tradičně vizionářský a ukazuje směr, kterým se Red Hat rozhodl vydat v následujícím období. Veracomp je schopen dodat také autorizované školení a certifikace pro technologie Red Hat. Aktuální seznam vypsaných termínů naleznete zde: https://www.redhat.com/en/services/training/all-courses-exams.

Další články

RSS

Naši partneři o nás