Média a my

S IT nás svet baví

Začátek dubna přinesl teplé jarní počasí a „kořist“ pro můj diktafon v podobě Lucky Stránské a Martiny Jelínkové –
dvou nepostradatelných žen v IT u distributora s přidanou hodnotou Veracomp. Poseděli jsme na jedné z pražských
zahrádek a povídali si o práci u distributora a o ideálním notebooku pro ženy. A na závěr mě dámy zasvětily do velkého
tajemství: jak zvládnout IT, děti a rodinu.

Jak jsme přišly do IT

Dámy, na jaké pozici ve firmě pracujete?
Lucka: Než k nám přišla Martina, bylajsem zodpovědná za provoz firmy – to znamená,že jsem měla na starosti logistiku, nákupy a také marketing, kterému se nyní mohu věnovat naplno, což velmi oceňuji. Obnáší to mnoho činností – od klasického produktového marketingu až po plánování a samotné pořádání akcí pro naše partnery. Dělám i klasické PR.
Martina: Lucka už zmínila, že jsem po ní převzala řízení provozu firmy – dělám všechno kromě marketingu, obchodu a techniky. K tomu mám ještě na starosti i personální záležitosti: výběr nových zaměstnanců a péči o ty stávající.

Martino, nemají z vás ve Veracompu všichni strach?
Martina: (smích) Nemají. Jsem spíš pečovatelka než zlý boss. Aktuálně je mou největší starostí právě nábor nových tváří. V malém týmu, jakým je ten náš, nesmírně záleží na tom, jaké lidi do něj přivedeme. Pokud uděláme chybu, tak to firmu hodně poškodí.

Kolik lidí vlastně ve Veracompu pracuje?
A jak vypadá ideální pracovník?
Martina: Blížíme se počtu 20 zaměstnanců – jsme tedy malá firma. A ideální pracovník… Přijde na to. Určitě by měl mít odborné znalosti a dovednosti. Kromě toho ale hodně dbáme na to, aby mezi nás lidsky zapadl. Jsme mladý a dynamický kolektiv – chceme pozitivní, nadšené a energické lidi!
Lucka: A kreativní! Ačkoli máme jasně dané mantinely, můžeme si ve firmě dělat věci po svém – to všichni oceňujeme, a proto nás baví pro Veracomp pracovat.
Martina: Všichni nějakým způsobem ovlivňujeme směřování firmy a jaké věci budeme dělat. A k tomu je potřeba skvělý kolektiv.


Odkud jste vlastně do světa IT vstoupily?
Lucka: Až na krátkou epizodu hned po vysoké škole, kdy jsem strávila asi devět měsíců ve firmě, která vyráběla nábytek, jsem jen v IT – a to ve Veracompu. Hmmm... Už je to jedenáct let... Nějak to letí. (úsměv) Za tu dobu jsme sice třikrát změnili jméno firmy, ale... (smích)
Martina: Moji IT kariéru nastartovala náhoda při studiu na vysoké škole, kdy jsem si našla brigádu ve společnosti Hewlett- -Packard. Strávila jsem tam příjemných pět let na poloviční úvazek a poprvé se střetla s IT světem. Když jsem pak po škole hledala práci, už jsem věděla, že se nebudu živit jako účetní, ačkoli jsem tento obor vystudovala. (úsměv) Začala jsem v telekomunikacích a postupně jsem se dostala až do Veracompu.

Světu IT stále dominují především muži – jak se na vás dívají?
Lucka: Pro ženu je velká výhoda pracovat v IT. I kvůli převážně mužskému kolektivu. Musím říci, že si nás ve většině případů hýčkají a jsou za ženský element moc rádi. Pro mě osobně je určitě lepší pracovat mezi muži než v čistě dámském kolektivu – to bych asi nevydýchala. (smích)
Martina: Jsme v menšině... A oni si nás opravdu váží a hýčkají! (smích) Každý mužský kolektiv potřebuje ženský element – na určité věci máme jiný názor a pohled, což muži vědí, potřebují a oceňují.

Jiný pohled na věc – je to hlavní přínos žen pracujících v IT?
Martina: Žena je obecně schopna spoustu věcí lépe zorganizovat a jsou oblasti, na které pánové prostě nemají mozkové buňky.(smích)
Lucka: Funguje to i naopak. Konkrétně v mojí pozici jsem závislá na vstupech od kolegů – vstupech technického charakteru, které bych sama dohromady nedala. Vzájemně se dobře doplňujeme – to je ten největší přínos!

Ideální notebook

Oslovují vás elektronické produkty orientované na ženy? Podlehly jste někdy pokušení?
Martina: Ne, nemám růžový mobil ani nic podobného. V poslední době jsme ale podlehly lehkým notebookům, které jsou tak trochu prožensky orientované: líbivé, lehoučké a stylové. To je zajímavé, protože nedávno totiž společnost Intel publikovala výsledky velkého průzkumu týkajícího se ideálních notebooků pro ženy – jaký by podle vás měl být takový ideální notebook? Lehký a stylový?
Lucka: Určitě lehký, ale zároveň výkonný. Rozhodně musí mít i velkou výdrž, což ty naše splňují.
Martina: Výběr nových notebooků ve Veracompu proběhl tak, že jsme byly dotázány, co bychom od nových strojů požadovaly. Chtěly jsme tedy lehké stroje s dlouhou výdrží baterie, to byla jediná dvě pro mne důležitá kritéria.

Který stroj jste si nakonec vybraly?
Lucka: Volba padla na Lenovo Yoga 2 Pro. Mám ho tady sebou! (Lucka jej vytáhla z kabelky a hned začala předvádět všechny jeho vymoženosti.) 

Jakou roli při výběru nového notebooku hrál design?
Lucka: Když jsem jej viděla poprvé, zmohla jsem se jen na „Wow, ten se mi líbí!“.
Martina: Musím říct, že z toho, jak vypadá, mám radost. Ale na druhou stranu jsem si jej jen kvůli tomu, jak vypadá, nevybrala. Je to pro mě především pracovní nástroj.

A využíváte všech jeho předností? Jde totiž o zařízení 2 v 1…
Lucka: V práci jej používám v notebookovém režimu, ale v posteli nebo na gauči vítězí tablet.
Martina: Záleží na situaci – a to se mi na něm líbí.                                                                                         Lucka: Ještě je tu „mezirežim“ v podobě stojánku, který je jako stvořený pro seriály!

Je pro vás důležitý dotykový displej?
Lucka: Zvykla jsem si na něj natolik, že teď jezdím prstem i po monitorech, které tuhle funkci nemají. (smích)
Martina: Zažila jsem skutečně velké překvapení, když jsem notebook vybalila doma a mým dětem to netrvalo ani vteřinu pochopit a začít ovládat. Stále si zvykají, že nemohou sahat na všechny monitory... (smích)

Když jste v té posteli nebo na gauči – jaký obsah vlastně nejčastěji konzumujete? Hrajete třeba hry?
Martina: Dětem pouštím na YouTube pohádky, ale na hry není moc času.
Lucka: A vlastně ani chuť – hry mě vždycky trochu míjely a nikdy jsem nepochopila, v čem spočívá to kouzlo.
Martina: Čas věnovaný hrám se dá určitě využít lépe.
Lucka: Jsou i jiné závislosti...
Martina: Já osobně jsem trochu závislá na internetu a nemůžu jet na více než dva dny někam, kde k němu nemám přístup. Minimálně jej musím mít neustále v mobilu.

Využíváte tabletového režimu třeba ke čtení knih? Nebo máte čtečku? Anebo dáváte přednost papíru?
Lucka: Mám ráda knihy, jejich vůni a líbí se mi je vystavovat v knihovně. I když nemám tolik času na čtení, jako jsem měla dřív, určitě mám raději klasickou papírovou knihu.
Martina: Také mám ráda papír, ale protože trávím hodně času v autě, objevila jsem nový druh čtení – audioknihy.

 

Čteme, pleteme, tancujeme, fandíme

Když jsme u knížek – co čtete?
Lucka: Klasické romány – všechno od Johna Irvinga! Mám ráda zejména Irvingovy méně známé tituly, jako jsou Modlitba za Owena Meanyho nebo Rok vdovou či skvělá Pravidla moštárny. Román, který jsem schopna si přečíst ještě několikrát, je pro mě Sto roků samoty od Márqueze.
Martina: S Luckou se shodujeme ve vkusu, ale momentálně čtu spíše odborné publikace. Tím, že jsem dostala ve firmě na starost i personální záležitosti, musím se sama neustále vzdělávat. Naštěstí jsou k dispozici i odborné audioknihy – poslouchám hlavně ty o osobním rozvoji.

Novinářská čest mi velí se zeptat – zasáhly vás dva velké fenomény – severské detektivky a Padesát odstínů šedi?
Martina: Než jsem se k Padesáti odstínům šedi dostala, slyšela jsem na to takovou kritiku, že jsem se do nich nakonec nepustila.
Lucka: Já ano... A... Docela mě to chytlo. Mám ráda odpočinkovou četbu a kdysi jsem chvilku „jela“ v harlekýnkách. I když – to byl s odstupem času proti Padesáti odstínům slabý odvar. (smích) Nicméně je to četba, kterou nakonec ocenili i doma... (smích) Ale to tam nepište!

Nebojte, vystřihneme to… Jak trávíte volný čas? Sport? Děti?
Martina: Určitě děti! Věnuju jim každou volnou chvilku po příchodu z práce a celé víkendy. Hodně času také trávím na zahrádce a odmalička jsem „rukodělná“ – neustále něco tvořím, hodně háčkuji a pletu: dětské čepičky nebo aktuálně velmi moderní rekvizity na newborn focení miminek...
Lucka: Je to naše teta, která zásobuje firmu čepicemi... (smích)
Martina: Říká se, že pletení uklidňuje – a je to pravda. Úžasná terapie!
Lucka: Na tohle nemám nervy, radši něco akčnějšího! Ráda fandím, i když – co se mi narodila dcera, tak už se na stadion nedostanu jako dříve. Jsem slávistka... Což mi ale při současných výsledcích nepřináší mnoho radosti. (povzdech) Dál ráda lyžuju a vždycky fandím našim v různých sportech při světovém poháru, mistrovství světa nebo na olympiádě. Kromě dcery se věnuji i tancování, ve kterém jsem našla ideální způsob, jak vypustit páru.

Máte oblíbený tanec?
Lucka: Nene, spíše něco rychlejšího. Třeba techno. (smích)
Martina: Teď nevím, jak bude háčkování a pletení vypadat vedle Lucčiných akčních zájmů... (smích)
Lucka: Nemám jen akční koníčky! Občas si také jen lehnu a celý večer koukám na seriály. Mám ráda mysteriózní krimi, fantasy nebo historickou klasiku v podobě Downton Abbey. Líbí se mi i psychologické nebo špionážní seriály jako třeba Breaking Bad nebo Homeland. Klidně zvládnu i nějaký krvák typu True Blood – Pravá krev. Velkým fanouškem seriálů je i náš pan ředitel, který mi doporučil seriál True Detective, ze kterého je neuvěřitelně nadšený.
Martina: Když tak Lucku poslouchám, tak netuším, kde na to bere čas. Seriály totiž nestíhám.

 

Jak na děti a IT

Jak si tedy na své koníčky a děti v dnešní (poněkud hektické) době děláte čas?
Martina: Občas je to opravdu těžké a je potřeba úplně vypnout. Ale nakonec se dětem věnuji moc ráda –neuvěřitelně mě to nabíjí. Vyloženě se celou cestu z práce těším na to, co mi zase povědí! Uděláme si hezký večer... Lucko! Ty jsi úplně naměkko!(Skutečně!)
Lucka: Mateřství jsem se původně bála a oddalovala jsem je, protože jsem si myslela, že mi změní životní styl, na který jsem zvyklá, a změní mě to. Kdybych ale věděla, jak fajn to je a obohatí mě to, tak neváhám a jdu do toho daleko dříve...
Martina: Soudě podle toho, jak se pan redaktor tváří, tak děti nemá... (smích) Jak jde o děti, tak ztrácím schopnostse přetvařovat…
Martina: Měla jsem děti celkem pozdě, protože jsem si to vůbec nedokázala představit, nikdy jsem k nim extra vztah neměla... Ale co je mám, úplně mě to změnilo a jen vidím dítě, jsem úplně naměkko. Jsou úžasné.
Lucka: Nakonec mě mateřství vůbec neomezuje, jak jsem se bála! Naopak – každý den je najednou o dost lepší!
Martina: Pan redaktor stále není přesvědčen... 

Dejte mi ještě několik desetiletí. Už vaše děti budují infrastrukturu nebo konfigurují servery?
Lucka: Tak daleko ještě nejsou, ale moje téměř dvouletá dcera už si umí sama pustit pořad na YouTube. Aktuálně u nás vítězí Prasátko Peppa.
Martina: Už si hrají s telefonem, pouští si videa a prohlížejí si fotky. Pětiletá dcera už píše babičce e-maily.

A už pro ně máte vlastní tablety nebo počítač?
Martina: Nebude to trvat tak dlouho a samy si o něj řeknou. Už teď máme doma odložený notebook, který děti využívají na pohádky.


A čtou? Nebo raději koukají do obrazovky?
Martina: Čtou! Odmalička! A číst budou!
Lucka: Obrázkové knihy zatím naštěstí stále vedou nad YouTubem. (smích)

Další články

RSS

Naši partneři o nás