Média a my

Umíme bezdrátové sítě kdekoli

Na Veracomp Day jsme se seznámili se sympatickým Izraelcem Orenem Elkayamem, který se svou společností Mobilicom vstoupil prostřednictvím distributora Veracomp na český a slovenský trh. Co jeho řešení umí a proč by jej měli tuzemští reselleři prodávat a nabízet, nám prozradil v rozhovoru.

Můžete se na úvod představit našim čtenářům?
Bude mi potěšením: Jmenuji se Oren Elkayama jsem ředitel a zakladatel společnosti Mobilicom. Já a moji kolegové jsme dříve pracovali u společností jako Samsung, Mitsubishi nebo Motorola a poměrně často jsme se setkávali s požadavkem zákazníků na řešení, které na trhu jednoduše nebylo. A na této myšlence vznikl Mobilicom: nabídnout jedinečné řešení – mobilní síť bez infrastruktury pro různé podmínky! Zemětřesení, povodně, požáry… Ale třeba i letiště, elektrárny, terminály. Řešení přesně pro místa nebo situace, kdy se nevyplatí infrastrukturu budovat trvale nebo naopak vybudovat zabezpečenou interní linku či zálohu. Výsledek naší snahy právě držíte v ruce: s tímto vybavením stačí přijít do vymezené oblasti a zařízení se automaticky najdou, spárují a vy můžete zahájit komunikaci. Všechno řídí automatika, člověk nemusí na místě nic řešit nebo nastavovat. Mimochodem, všiml jste si nárůstu železniční dopravy?

Ano, je to docela zajímavý trend. Ale spíše ve světě… 

S trendem jste se trefil: vzniká stále více rychlotratí, například ve Francii nebo v Číně a Japonsku. Byznysmeni objevili kouzlo vlakového kupé a nějak se ho nemohou nabažit. A co chtějí – pracovat nebo relaxovat – a k tomu musí být připojeni k síti! Jenže – jak v tak rychlých vlacích nainstalovat připojení, které zvládne vyhovět požadavkům za extrémních podmínek? Naše řešení to umí. Začali jsme s vývojem na 4G technologii, s tím nejlepším, co jsme měli k dispozici. Nakonec jsme tuto technologii spojili s jinou – s MASH, což je cloudové řešení bez centrálního bodu. A to je naše tajemství – a nikdo jiný na světě to nemá! (hrdý a spokojený úsměv)

Technologii máte a nyní s ní jdete na trh?
Nabízíme řešení s pěti zásadními výhodami:
1. Můžete vytvořit síť bez jakékoli infrastruktury a omezení.
2. Naše řešení je bezpečné a spolehlivé – tři vrstvy zabezpečení chrání Mobilicom před jakýmkoli útočníkem. V tomto ohledu jsme na trhu opravdu výjimeční.
3. Vysoká rychlost v síti za jakýchkoli podmínek– fungujeme až do rychlosti 800 km/h.
4. Dovedeme přizpůsobit řešení každé situaci a potřebám zákazníka. Vytváříme vlastně software-defined rádio, které se dynamicky mění podle podmínek: na moři, pevnině, ve vzduchu… Přizpůsobíme se podmínkám na jakémkoli trhu.
5. Jsme bezkonkurenční. Opravdu! Jsem si jistý, že se dříve nebo později někdo objeví, ale v tuto chvíli nemáme konkurenci a máme špičkovou technologii.

Vraťme se ještě k vaší firmě – kdy jste založil Mobilicom?
V roce 2007. Technologie jako taková pak přišla na trh po pětiletém vývoji v roce 2013. Máme už 30 zákazníků ve dvanácti zemích na čtyřech kontinentech. Naším cílem je po vývoji hardwaru a softwaru nyní rozvinout byznys stolika partnery a zákazníky, s kolika jen budeme moci. 

Z historického pohledu jste poměrně mladou společností, ale už si kladete poměrně ambiciózní cíle…

Samozřejmě! Chceme být světovým lídrem v mobilní MASH technologii, protože právě jí bude patřit budoucnost. Na trhu je spousta společností, které si s touto technologií pohrávají, ale realita je taková, že my jsme jediní na trhu, kteří mají MASH ve 4G. Míříme na obsazení všech oborů – těžba uhlí, ropy a plynu, záchranné služby, rychlovlaky, privátní sektor… A nesmím zapomenout na robotiku! V příštích deseti letech nás čeká obrovská revoluce právě v oboru robotiky. Roboti budou všude a budou nám pomáhat. A budou je mít všichni – i Google! Když se podíváte na strategii velkých hráčů, tak všichni nakupují firmy zabývající se vývojem robotiky –Amazon, Alibaba… Mobilicom nezůstává pozadu– řešení pro robotiku samozřejmě máme:
komunikace mezi jednotkami, která z nich vytváří jednotnou entitu. 

Karel Čapek by se asi nestačil divit… Když jsmeu toho – proč vlastně vstupujete na český trh?
Český (a obecně regionální CEE) trh je velicezajímavý, ale často trpí špatným přístupemze strany velkých korporací. Můj názor je, že jde o rychle se rozvíjející trhy s mimořádným potenciálem, které často v ledasčem předčí i země západní Evropy. Také věříme, že se tyto trhy dovedou lépe adaptovat na nové technologie a snáze překonají počáteční nedůvěru. Vůči České republice máme velká očekávání.

Proč by měli čeští a slovenští reselleři nabízet a prodávat právě vaše řešení?
Z byznysového pohledu nabízíme jasnou výhodu: Máme řešení, které neporovnáváte s konkurencí, nemusíte se hádat o cenu nebo o marži a jde o výraznou technologickou novinku. Spolu s Veracompem chceme obohatit nabídku vašich resellerů a posunout je v očích zákazníka a z hlediska pozice na trhu na vyšší úroveň.

Můžete tu „vyšší úroveň“ trochu rozvést?
V současnosti probíhá na ICT trhu válka o cenu, kdy všichni nabízejí ty samé produkty a jediným rozdílem mezi nimi je, o kolik si srazí vlastní marži. Jediným řešením podle mě je nabídnout něco nového, jiného a klidně hledat nové zákazníky a příležitosti. Viděl jsem, že v ostatních zemích to šlo, a chceme, aby to šlo i zde.

Kde vidíte resellery a ICT trh za pět let?
To je jednoduché – reselleři budou ti, kteří dodají zákazníkovi jakékoli řešení na míru. Jsou to stále ti, kteří znají lokální zákazníky a mohou je oslovit lépe než výrobci. A v tom je a bude jejich síla.


Chtěl byste našim čtenářům něco vzkázat?
Hledáme ty, kteří se nebojí novinek, chtějí se dál rozvíjet a odlišit se od ostatních.
Připojte se k nám a společně se Veracompem pojďme dělat byznys!

Další články

RSS

Naši partneři o nás