Kalendář akcí

Data Scientist Training

Data Scientist Training

Parametry akce:

  • Minimální počet účastníků: 4
  • Maximální počet účastníků: 15
  • Uzávěrka přihlášek: 2. 4. 2018
  • Cena kurzu*: 2.180,00 EUR nebo až 27.692 v¢
  • Odměna za absolvování**: 277 v¢
Výrobce: Other

Pozor: Na akci si přineste vlastní notebook!

Cena: 2180 EUR
Školení probíhá v anglickém jazyce
Lokalita: Praha
Délka školení: 4 dny


This four-day workshop covers data science and machine learning workflows at scale using Apache Spark 2 and other key components of the Hadoop ecosystem. The workshop emphasizes the use of data science and machine learning methods to address real-world business challenges.
The workshop is designed for data scientists who currently use Python or R to work with smaller datasets on a single machine and who need to scale up their analyses and machine learning models to large datasets on distributed clusters. Data engineers and developers with some knowledge of data science and machine learning may also find this workshop useful.
Using scenarios and datasets from a fictional technology company, students discover insights to support critical business decisions and develop data products to transform the business. The material is presented through a sequence of brief lectures, interactive demonstrations, extensive hands-on exercises, and discussions. The Apache Spark demonstrations and exercises are conducted in Python (with PySpark) and R (with sparklyr) using the Cloudera Data Science Workbench (CDSW) environment.

Participants gain practical skills and hands-on experience with data science tools including:
• Spark, Spark SQL, and Spark MLlib
• PySpark and sparklyr
• Cloudera Data Science Workbench (CDSW)
• Hue

Requirements: Workshop participants should have a basic understanding of Python or R and some experience exploring and analyzing data and developing statistical or machine learning models. Knowledge of Hadoop or Spark is not required.
Certificate: The participants will obtain certificates signed by Cloudera.
Trainer: Certified Cloudera Instructor.

  • Datum a čas 9. 4. 2018, 09:00 až 12. 4. 2018, 16:30
  • Místo Šafaříkova 201/17, Praha 2

Parkování v okolí Veracomp

Kudy k nám

Použij mojí GPS pozici z telefonu/PC

Název společnosti
Poznámka

Přihlašované osoby

Jméno
Příjmení
Telefon
E-mail
Pozice ve společnosti

Účastník podáním přihlášky potvrzuje, že je seznámen se všemi právy, která vyplývají ze zákona č.101/2000 Sb.., o ochraně osobních údajů , tj. zejména s tím, že poskytnutí údajů je dobrovolné. Účastník souhlasí, aby v registraci poskytnuté údaje byly organizátorem využity k zasíláním informací o nových produktech a dalších aktivitách organizátora a rovněž souhlasí se zasíláním obchodních sdělení. Účastník je oprávněn kdykoli souhlas s výše uvedeným užitím údajů odmítnout zasláním oznámení o odvolání souhlasu na adresu Veracomp s.r.o.

  • *) Cenu lze hradit částečně pomocí v¢ (veracoinů) a částečně penězi/fakturací
  • **) Za účast na akcích Veracomp Academy přísluší odměna do našeho Bonus Programu v dané výši v¢ (veracoinů), které pak můžete použít na úhradu dalších kurzů a nebo si vybrat odměnu na https://bonus.veracomp.cz. Odměnu může aktuálně získat a uplatnit pouze náš registrovaný účastník (partner) podnikající v ČR (má české DIČ) za účast na akcích pořádaných na území ČR.

Další akce

ICS

Naši partneři o nás